Monitoring został uruchomiony na nowo w 2021 r.
Historia monitoringu miejskiego we Wschowie sięga 2002 r. roku. W 2014 r., jeszcze za rządów Danuty Patalas i Miłosza Czopka, samorząd postanowił zrezygnować z kamer w mieście. Decyzja o przywróceniu monitoringu wizyjnego została podjęta dopiero po 7 latach, w 2021 r.
Od tego czasu system stale się rozwija. Komendant Straży Miejskiej we Wschowie, Witold Skorupiński, podkreśla znaczenie tej inicjatywy: „W 2014 roku system monitoringu został na jakiś czas odłączony i nie funkcjonował w ogóle. Od 2021 roku system ten został na nowo uruchomiony. Wtedy dokupiliśmy 2 kamery i co roku dokupujemy kolejne. Dzięki uprzejmości pana burmistrza i Rady Miejskiej mamy obecnie 27 kamer, które monitorują 55 obszarów na terenie gminy Wschowa".
System monitoringu we Wschowie jest rozwijany
Dzięki systemowi władze gminne mają nadzieję na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz prewencyjne działanie przeciw przestępczości. Komendant Skorupiński wyjaśnia: „Te kamery monitorują obszary przede wszystkim tam, gdzie znajdują się urządzenia do wypoczynku i rekreacji. Cieszymy się, że system monitoringu jest rozwijany. W tym roku będą oddane do użytku kolejne 2 kamery na przejściach dla pieszych na ulicy Wolsztyńskiej. Te przejścia zostały doświetlone i ulepszone. Mamy nadzieję, że władze przychylnie odniosą się do dalszego rozwoju systemu monitoringu. Jak Państwo wiecie, monitoring przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, działa prewencyjnie i umożliwia korzystanie z nagrań".
W samym 2023 r. system monitoringu wizyjnego został rozbudowany o kolejne 9 urządzeń. Oprócz wspomnianych kamer w Parku Wolsztyńskim i na plaży w Lginiu dwie kamery zainstalowano na nowo wybudowanych toaletach miejskich, a jedna monitoruję ulicę Niepodległości. Dodatkowo pod stała obserwacją są: ul. Ks. Kostki, ul. Westerplatte, ul. Niepodległości, ul. Łazienna, Plac Farny. Ponadto budynku Centrum Kultury i Rekreacji znajduje się kamera obrotowa.